Doties uz saturu
Daugavpils Valstspilsētas vidusskola
Search
Close this search box.

Nodarbība klašu audzinātājiem “Jaunieši un iecietības prakse”

    7.novembrī Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā notika kārtējā IAC (Izglītības attīstības centrs) projekta “Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē” materiālu aprobācijas nodarbība. Šoreiz savu artavu projekta materiālu praktiskās izmantošanas izmēģināšanā deva klašu audzinātāji.  Projekta skolas komanda kā ļoti aktuālu un visai sasāpējušu tēmu (arī visā valstī!) šim aprobācijas posmam izvēlējās nodarbību “Jaunieši un iecietības prakse”.
         Tēma tika aktualizēta, balstoties uz reālo praksi. Darbs tika organizēts grupās, lai   vienas klašu paralēles audzinātājas runātu  par situācijām viena vecumposma kontekstā.
          Skolotāji, darbojoties grupās, sprieda par jauniešu dusmu un agresijas izpausmēm, izvērtēja brīdinājuma zīmes, kas signalizē par iespējamu agresīvu uzvedību, uzzināja papildus informāciju par faktoriem, kas veicina agresiju un konfliktus skolā, par agresīvu uzvedību veicinošu faktoru iedalījumu un skolotāja iespējām novērst vai iedarboties uz šiem faktoriem.
          Tika paplašinātas pedagogu zināšanas par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem, sodiem un atbildību nepilngadīgām personām. Šīs zināšanas noteikti varētu tikt izmantotas preventīvos nolūkos, klases stundās runājot par savstarpējām attiecībām, iecietību, rīcību un sekām. Ar interesi skolotājas uztvēra informāciju par pasaules valstu pieredzi, nosakot kriminālās atbildības iestāšanās vecumu.
           Nodarbības noslēgumā grupās tika veidots “mazais agresīvās uzvedības aisbergs”, kas ataino agresīvās uzvedības izpausmes un signālus klašu paralēlē.  Pēc tam no katras grupas paveiktā, izceļot visraksturīgāko izpausmi un signālu, tika izveidots “skolas agresīvās uzvedības aisbergs”.  Šo “aisbergā” apkopoto informāciju plānots nodot darbam skolas sociālajiem pedagogiem un psihologiem, strādājot ar aktuālajiem disciplīnas jautājumiem. Arī skolēnu vecāki klases sapulcēs un Skolas padomē tiks iepazīstināti ar šīs informācijas apkopojumu.
          Šodienas kontekstā skolēnu agresijas tēma ir ārkārtīgi svarīga, tāpēc projekta “Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē” piedāvātā tematika un materiāli palīdz pedagogiem orientēties un modelēt savu rīcību daudzveidīgajās reālajās skolas dzīves situācijās.

  Projektu ”Iecietības kultūras stiprināšana skolu vidē” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”
   Plašāka informācija par projektu pieejama https://iac.edu.lv/projekti/aktualie-projekti/new-project-page-7/