Doties uz saturu
Daugavpils Valstspilsētas vidusskola
Search
Close this search box.

Namdara darbnīca. Sens amats – jaunas zināšanas

    8. un 9. aprīlī, realizējot programmu  “Latvijas skolas soma”, DVV 6.- 8. klašu skolēniem bija iespēja iepazīt latviešu kultūras nemateriālo mantojumu.  Namdara darbnīcas piedāvātā norise “Cilvēks, koks, kultūrvērtība” divu dienu garumā ap 300 mūsu skolas skolēniem sniedza priekšstatu par meža un koksnes nozīmi amatniecības attīstībā, par seno namdara amatu, namdara darba rīkiem un darba procesa norisēm.
    Pati nodarbība risinājās divās daļās: izglītojošajā daļā skolēni skatījās video materiālu par mežu, kokiem, atbildēja uz jautājumiem par redzēto; praktiskajā daļā bija iespēja katram reāli paturēt rokās un padarboties ar tradicionālajiem namdaru darbarīkiem, kā arī demonstrēt savu veiklību, izmēģinot senās rotaļas vai izklaides ar namdaru darinātu inventāru (koka kājas, lielās slēpes, koka zivs makšķerēšana, koka vilciņa iegriešana utt.)  
    Liels bija skolēnu prieks un daļēji arī izbrīns, redzot kā tiek tēsti, zāģēti, grebti vai kalti baļķi. Daudzi atzinās, ka tādus darba instrumentus vai procesus ir redzējuši tikai kinofilmās. Pilsētas bērniem tas bija sensacionāls atklājums.
    Viens no skolas uzdevumiem ir kultūras norišu integrēšana mācību saturā vai audzināšanas darbā, šajā norisē viss bija saprotams uzreiz, jo šī kultūras norise bija saistīta ar vairāku mācību priekšmetu sasniedzamajiem rezultātiem: dizains un tehnoloģijas, literatūra, mūzika, vizuālā māksla, latviešu valoda, bioloģija, dabaszinības. Pirms norises skolēniem tika piedāvāts atkārtot informāciju par dažādiem kokiem, kas aug Latvijā vai skolas teritorijā, latviešu valodas stundā tika runāts par senajiem namdara darba rīkiem, to nosaukumiem, literatūrā atkārtotas tautasdziesmas par kokiem, bet mūzikā dziedātas tautasdziesmas, kurās ir minēti koki. Bioloģijas un dabaszinību stundās tika aktualizēta informācija par Latvijā augošo koku sugām. Dažas klases integrēja norises saturu pat datorikā, izveidojot kvadrātkodus ar tautasdziesmām par kokiem.
    Daudzveidīgās aktivitātes šīs norises laikā, pirms un pēc tās skolēniem šķita ļoti izzinošas un aizraujošas, viņi ir pateicīgi Latvijas skolas somai par tik neparastu un skaistu iespēju iepazīt latviešu kultūras nemateriālo mantojumu.

    8.klases skolēnu atsauksmes:
    S. : „Man patika skatīties, kā strādā ar koku. Žēl, ka laiks pagāja tik ātri!!!”
    D. : „Man ļoti patika koka darbnīca, tāpēc ka bija interesanti pamēģināt strādāt ar koku! ”
    M. „Visinteresantāk bija uzzināt jaunu informāciju par kokapstrādi. Man patika ar savām rokām strādāt ar koku.”
    D. : „Man ļoti patika darbnīcas! Interesanti uzzināt, kā izskatās instrumenti.”
    A. : „Viss pasākums “Cilvēks, koks, kultūrvērtība”bija aizraujošs. Es paplašināju savu redzesloku.”
    K. : „Man patika šis amats, jo tas bija skaists un neparasts!”
    M. „Visvairāk man patika enerģiskie un talantīgie amatnieki, jo viņi bija jauki! Paldies programmai “Skolas soma” par unikālo pasākumu!”